LIST DO UCZNIÓW KLAS 8

Do Uczniów klas ósmych⚓️


Przed Wami zadanie - wybór szkoły ponadpodstawowej, wybór kierunku kształcenia. Natłok ofert edukacyjnych różnych szkół często, zamiast ułatwić, utrudnia ostateczną decyzję. Może w tym gąszczu propozycji warto zwrócić uwagę na szkołę nietypową, wyróżniającą się znacznie pośród innych placówek. Szkołę, w której nawet rok szkolny czasem zaczyna się i kończy w innym niż zwyczajowy, terminie.
Proponuję Wam Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej, popularnie zwany „Żeglugą”. Naszych uczniów kształcimy w pięciu zawodach:
• technik żeglugi śródlądowej,
• technik informatyk,
• technik mechanik,
• technik spawalnictwa,
• technik pojazdów samochodowych.
Można długo wymieniać atuty tych zawodów: że specjaliści w tych dziedzinach są poszukiwani, że są to ciągle zawody przyszłościowe, że, według prognoz specjalistów, po pandemii wzrośnie zapotrzebowanie na marynarzy, informatyków, kierowców itd. Ale o tym być może wiecie.
Dlaczego zatem Żegluga to dobry wybór? Mogłabym odpowiedzieć tak:
• mamy 70 lat tradycji,
• nasi uczniowie osiągają bardzo dobre wyniki na egzaminach zewnętrznych, co potwierdza brązowa tarcza w rankingu „Perspektyw”,
• naukę w naszej szkole rekomendują największe zakłady w regionie: Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Kędzierzyn” S. A., Stocznia „Damen”, Fabryka Aparatur i Urządzeń "Famet" S.A., Związek Armatorów Śródlądowych, „Solidaris” Transport i Spedycja, ZK-REM, NAMYSŁO Innovative Technology i wiele innych,
• mamy wykwalifikowaną kadrę,
• mamy nowoczesną bazę dydaktyczną: siedem, świetnie wyposażonych sal informatycznych, symulator siłowni okrętowej i nawigacyjny, drukarki 3d, własne statki i łodzie motorowe (w tym statek „Major Sucharski”, na którym nasi marynarze odbywają zajęcia praktyczne),
•mamy wspaniałą Orkiestrę,
• mamy piękny nowy Internat (2- osobowe pokoje z łazienkami, opłata tylko za wyżywienie),
• uczniowie klas żeglugowych otrzymują darmowe umundurowanie,
• nasi uczniowie zdobywają laury w olimpiadach zawodowych i przedmiotowych,
• nasi uczniowie odbywają praktyki w świetnie prosperujących firmach,
• uczniowie klas żeglugowych realizują praktyki zawodowe podczas miesięcznych rejsów na statkach pływających po całym świecie,
• najlepsi uczniowie otrzymują stypendia naukowe,
• przyszli marynarze odbywają tygodniowy kurs ratownictwa morskiego w ośrodku szkoleniowym w Kołobrzegu,
• szczycimy się sławnymi absolwentami, którzy osiągnęli międzynarodowe sukcesy w różnych dziedzinach,
• w kalendarzu roku szkolnego mamy wydarzenia, uroczystości, imprezy, których nie znajdziecie w żadnej innej szkole: Otwarcie Sezonu Nawigacyjnego, Dzień Marynarza Śródlądowego, Górski Rajd Szkolny (ponad 20 lat tradycji), Żeglugowa Kolęda, Żeglugowy Dzień Wynalazcy, Game Jam, Żeglugowy Dzień Fantasy, Turniej Maszyn Wodnych, Turniej Maszyn Wiatrowych i wiele innych.
Mogłabym też napisać, że naukę w naszej szkole rekomendują tegoroczni maturzyści: Jakub Bujak -Mistrz Polski i Wicemistrz Polski w skoku wzwyż czy Michał Smaluch - jeden z 10 najlepszych informatyków w województwie opolskim.
To są atuty, z których jesteśmy dumni, ale wiem, że najlepszą rekomendacją, najlepszą reklamą naszej Szkoły są nasi uczniowie i absolwenci. Stąd też, odpowiadając na pytanie: dlaczego warto wybrać Żeglugę, posłużę się słowami tegorocznego maturzysty, ucznia klasy technik żeglugi śródlądowej - Michała Sowiżdrzała: "Według mnie oprócz Duńczyków, do najszczęśliwszych ludzi należymy również my, żeglugowcy. Szkoła zawsze pomagała rozwijać nam skrzydła w swoich pasjach, a dzięki wolontariatowi (i nie tylko) pomogła nam uwolnić tkwiące w nas dobro. Pokazała nam jak czerpać szczęście, te liczne wyjazdy, rajdy, rejsy statkiem... cztery lata spędzone w tej szkole to była wspaniała przygoda i niesamowicie piękny czas w życiu. Żałujemy tylko, że przez obecną sytuację, nie możemy się godnie pożegnać z naszą szkołą i podziękować jej za wszystko czego nas nauczyła. Dziękujemy".
Wiele lat temu uczeń naszej Szkoły powiedział: „Żegluga to nie szkoła, to styl życia”. Słowa te mocno do nas – nauczycieli i uczniów przemówiły – stały się mottem Żeglugi. I chociaż jesteśmy szkołą, bo musimy nią być, to jednak kształtujemy naszych uczniów, uczymy ich życia.

Rozwiń z nami żagle! ⚓️
Agnieszka Kossakowska
Dyrektor ZSŻŚ w Kędzierzynie-Koźlu

PARTNERZY ŻEGLUGI

...

BIP