PAMIĘĆ O BOHATERACH NASZĄ SIŁĄ I ENERGIĄ

W dniach 22-25 maja 2018 roku w Dzierżoniowie odbyło się XXXV Ogólnopolskie Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte. Organizatorem tegorocznego Sympozjum była Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Dzierżoniowie. Tematem przewodnim Sympozjum było hasło „Pamięć o bohaterach naszą siłą i energią”.
Do Dzierżoniowa udaliśmy się we wtorek 22 maja 2018 roku ze sztandarem w składzie: Kacper Wtykło, Dominik Karpiński, Rafał Hyra oraz opiekun pan Ryszard Konfederak. Zakwaterowani zostaliśmy w Pensjonacie „Magda” u podnóża Gór Sowich.
Klub zrzesza ponad pięćdziesiąt szkół z całej Polski, których patronami są bohaterscy obrońcy Westerplatte. Nadrzędnym celem klubu jest zachowanie pamięci o tych „co wrześniowe dni na Westerplatte przeszli”, a także wymiana doświadczeń, upowszechnianie tradycji oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej młodzieży. Program tegorocznego Sympozjum obejmował różnorodne wydarzenia: od bardzo uroczystych i oficjalnych, po te o charakterze rozrywkowym.
W pierwszym dniu wrażenie zrobił na nas pokaz Grupy Rekonstrukcyjnej 58 Pułku Piechoty dotyczącej walk na Westerplatte. Uczestniczyliśmy we Mszy Świętej z udziałem delegacji szkół, zaproszonych gości z całej Polski oraz w Apelu Pamięci z salwą honorową. W drugim dniu byliśmy na wycieczce w Osówce i Jedlince. W Osówce zwiedzaliśmy podziemne miasto. W Jedlince natomiast pałac oraz zrekonstruowany wagon Adolfa Hitlera. W godzinach popołudniowych zwiedzaliśmy zabytki Dzierżoniowa oraz muzeum fabryki DIORA. Niestety zakład ten został zlikwidowany w 2006 roku.
25 maja 2018 roku pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do Kędzierzyna-Koźla.

PARTNERZY ŻEGLUGI

...

BIP